Like no other

CANDY'S EYES You're The Inspiration (Sendy, Tekvička)

* 14. 10. 2008

Strongline's EYE CANDY (FIN)  x  Devonshire FRENCH HARMONY (USA)

DBK A/A        DLK 0/0        EIC ?/?        Optigen A        PRA/CAT -/+

genotyp: eeBB (Yy) - žltá suka so žltým génom, bez hnedého

plnochrupá, výška 56 cm, váha 34 kg

BOB dorast, BIS dorast, CAJC, Víťaz Slovenska mladých 2009, r.CAC, 5x CAC, Slovenský šampión krásy, 2x Oblastný víťaz, Najkrajší pracovný pes výstavy, Najkrajší pracovný retriever klubovej výstavy retrieverov 2014 v Oslavanoch

OVVR I. cena, ŠVP II. cena, SZVP I. cena CACT - Víťaz Těšanského pohára, PZ III. cena,

Canisterapeutické testovanie, IPO-RH TE veľmi dobrá, SOP 99 b., BH-SK splnila, IPO-RH TA výborná, IPO-RH TB dobrá, BH/VT splnila, IPO-RH FLA veľmi dobrá, 2x IPO-RH FLB dobrá, Vrútocký záchranársky pretek podľa IPO-RH TA veľmi dobrá - 2. miesto, SVZM-R, SVZM-P

pod Matejovým vedením: IPO-RH FLA, IPO-RH FLB - 3. miesto na Majstrovstvách Maďarska (II. vicejmajsterka HU v plošnom vyhľadávaní)

 

Slniečko Candy prišla k nám 25. 2. 2010 po tom, ako sa jej bývalý majiteľ musel vzdať a vrátil ju chovateľke. Candy už síce mala 17 mesiacov, ale vedela som do čoho idem - chodila s nami predtým na akcie a tréningy a tak ako ona milovala Gipsynku, Gipsynka milovala ju. Takže keď mi Zuzka Merašická s plačom volala, či nepoznám niekoho spoľahlivého, kto by si Candy vzal a trénoval s ňou, nenapadol ma nikto lepší ako JA. :) Ako som predpokladala, Gipsynka ju prijala s radosťou, vzájomné okusovanie nemalo konca-kraja a o chvíľu z nich bola zohratá dvojka a ja som si splnila sen mať doma dva skvelé psy. Doma ju tiež prijali s radosťou a brat našiel zaľúbenie v prechádzkach s oboma poslušnými havinami.. Žiaľ, šťastíčko netrvalo dlho a o mesiac nám odišla Gipsynka za dúhový most. :( Tak sme zostali so Candičkou dve. Zo začiatku to nemala Candy so mnou vôbec ľahké, veľmi často som ju porovnávala s Gipsy a až postupne som si zvykala, že hoci dosť vecí za ten mesiac od Gipsynky pochytila a naučila sa, nikdy nebude taká ako ona a treba ju brať ako individualitu. Postupne sme sa so Candičkou zohrali doma aj na tréningoch a teraz sú z nás nerozlučné parťáčky. Candy si svojím vyškereným ksichtíkom a šteniatkovským správaním dokáže získať srdcia aj cudzích ľudí, dokonca ešte ľahšie ako Gipsynka, keďže žltý psík vyzerá menej hrozivo ako čierny :)

Objavujúc v Candičke postupne jej vášeň pre prácu, chodili sme trénovať s priateľmi retrievrákmi, urobili sme základné skúšky OVVR na plný počet bodov, neskôr sme sa dali nahovoriť na skúšku z vodnej práce v SR, potom sme vyhrali Špeciálnu skúšku z vodnej práce v ČR a v októbri 2010 sme úspešne absolvovali aj canisterapeutické testovanie. Viac v sekcii Skúšky.

Candička, okrem toho, že je šikovná, je aj pekná a výstavne úspešná, čož asi chovateľka trošku ľutuje, že so Candy nechodím po výstavách viac. V lete 2011 dokončila Candy Šampionát Slovenska - vie sa fakt veľmi pekne predviesť a baví ju to v kruhu podobne ako práca v teréne. Viac v sekcii Výstavy.

Takže čo so Candy robíme? V prvom rade je moja spoločníčka a parťáčka, vo voľnom čase ju vláčim so sebou všade kam idem - venčíme sa na prechádzkach so psími aj ľudskými kamošmi, občas zájdeme pozrieť na výstavu, ak je príležitosť, stretneme sa a potrénujeme s priateľmi a ich retrievermi, chodíme na kofolu a vlastne všade... Oceňujem, keď ju ľudia berú ako moju súčasť a vôbec im nepríde zvláštne, že kamkoľvek ideme, ráta sa aj s ňou. Takých ľudí je málo, ale takisto som brala všade Gipsynku, takže s tými, čo si nezvykli, sa stretávame pomenej, inak to nejde. V sezóne sa vždy zúčastníme nejakých poľovačiek na drobnú zver (bažant, kačica, zajac), kde sa Candy vyblázni (sliedenie a prinášanie miluje) a ja nachodím :) 

Ešte teda zopár slov o Candy - je priateľská k ľuďom aj psom, stále také veľké hravé šteniatko. V bežnom mestskom prostredí je veľmi dobre ovládateľná, väčšinu času chodí navoľno. Na tréningoch je tiež poslušná a ovládateľná, problém nastáva pri venčení a prechádzkach v teréne, kde hrozí stret so zverou. Tam musím mať oči stále pred ňou, akákoľvek moja nepozornosť býva potrestaná prehnaním zveri. Ak spozorujem zver alebo čo i len jej náznak skôr ako Candy, viem si ju stopnúť alebo privolať, no akonáhle nezareagujem dostatočne rýcho, Candy vypína prijímače a ide sa prebehnúť. Nebeží ďaleko, vždy sa vrátila, no vždy mám veľký strach, aby sa jej niečo nestalo, preto sa ju v rizikových oblastiach snažím mať na vodidle. Ďalej Candy miluje vodu v akejkoľvek podobe, nerobí jej problém wellnessovať vo Váhu aj v januári, miluje aportovanie čohokoľvek odkiaľkoľvek, miluje škrabkanie na zadku a je veľmi šteklivá.

 

Doplnenie: Candy skvele začlenila do svorky beauceronku Arietku a v súčasnosti bývame už všetci štyria spolu a baby sú nerozlučné parťáčky a naše úžasné spoločníčky. Začiatkom roku 2012 sme sa začali venovať záchranárskej kynológii a keďže sa to trochu bije s poľovným výcvikom, v júli som so Candy urobila jej poslednú poľovnú skúšku, aby sme mohli naplno trénovať na skúšky záchranárske a aby som jej neplietla hlavičku.

Doplnenie 2: Koncom roka 2013 začlenila do svorky aj svoju neterku Shelly a tak sme piati + potkaníky. Zo Candičky Tekvičky sa vykľula perfektná a spoľahlivá záchranárka, zvládli sme záchranárske skúšky a ešte nejaké plánujeme zvládnuť. Taktiež sme nasadzované v ostrých pátracích akciách, Candy je v teréne veľmi vytrvalá, spoľahlivá a ovládateľná, proste neoceniteľná parťáčka. Raz-dvakrát za rok jej doprajem vyblázniť sa na poľovačke, už to má v hlavičke upratané a vie, kedy sa poľuje a kedy sa hľadá človek.

 

Vyhľadávanie

Kontakt

Lucia Valentovičová Brigádnická 12
921 01 Piešťany
Slovakia
+421 905 754 018