Like no other

IPO-RH FLB, rozhodca p. Šabacký (CZ)

2. 11. 2014 Malacky - špeciálna práca vyhľadania na ploche 173 b., poslušnosť a obratnosť 89 b. = 262 b., dobrá

 

IPO-RH FLA, rozhodca p. A. Adamčiaková (SK)

18. 10. 2014 Košice - špeciálna práca vyhľadania na ploche 186 b., poslušnosť a obratnosť 93 b. = 279 b., veľmi dobrá

 

BH/VT, rozhodca p. Bočkai (SK)

11. 5. 2014 Modra - obstála

 

IPO-RH TB, rozhodca p. A. Adamčiaková, J. Slačková (SK)

4. 5. 2014 Žilina-Varín - špeciálna práca v ruine 154 b., poslušnosť a obratnosť 84 b. = 238 b., dobrá

 

IPO-RH TA, rozhodca p. Pavlík (CZ)

2. 11. 2013 Gajary/Malacky - špeciálna práca v ruine 173 b., poslušnosť a obratnosť 94 b. = 287 b., výborná

 

BH-SK, rozhodca p. Majtasová (SK)

22. 6. 2013 Most pri Bratislave - splnila

 

IPO-RH TE (skúška spôsobilosti záchranárskeho psa), rozhodca p. Šabacký (CZ)

27. 10. 2012 Ivanka pri Dunaji/Bratislava - špeciálna práca v ruine 96 b., poslušnosť a obratnosť 87 b. = 183 b., veľmi dobrá

Naša prvá záchranárska skúška a napriek mojim vyhláseniam, že na skúškach a výstavách trému nemávam, veruže som trochu nervózna teraz bola. Pripisujem to tomu, že som na takejto skúške nikdy nebola pozrieť ako to prebieha a aj keď sme to na tréningoch skúšali, veľmi som si neverila, že si na všetko spomeniem. Snažila som sa byť kľudná, nech neznervóznim aj Candy.

Na cestu do Ivanky pri Dunaji, kde sa konala prvá časť skúšky - vyhľadávanie v ruine, sme vyrážali za tmy a hustého vytrvalého dažďa. Pred Sencom sa nám navyše pokazil stierač na vodičovej strane, takže to mi na pokoji nepridalo. Navyše, Candy sa dva dni pred skúškou začala hárať, takže o poradie sme mali postarané :)

K ruine sme prišli načas a čakali v aute, kým si pán rozhodca poobhliada terén a vyberie úkryty. Samotný dážď mi už nerobil také starosti, lebo Candy to problém nerobí, keď maká, tak za každého počasia. Keď prišiel na nás rad okolo 11tej, zahlásili sme sa a Candičku som vyslala hľadať do otvorenej ruiny. Pekne prehľadala jednu časť, v druhej našla pomerne rýchlo figuranta a vyštekala ho s maličkými odmlkami. Následne nás rozhodca ešte poslal hľadať ďalej, aby ukázala, či má chuť ďalej pracovať a či ju dokážem vyslať od úkrytu ďalej hľadať. Šikovnica pekne pokračovala v hľadaní, rozhodcovi sa jej práca páčila, tak som si ju zavolala a za vyštekanie s odmlkami nám strhol 4 bodíky. Výborne, polovica za nami.

Presunuli sme sa do Bratislavy na cvičák SAR DA, kde sa konala druhá časť skúšok - poslušnosť a obratnosť. Pršalo s prestávkami ďalej, tak som začala uvažovať, či jej nebude robiť problém odloženie v premočenej tráve. Znovu sme išli ako posledné v poradí. Poslušnosť mala trošku nedostatky hlavne na disciplíne chodenie pri nohe, Candy zaujímali buchoty z tenisovej haly vedľa a potom sa jej pozdával pán rozhodca, tak chvíľkami vypínala a pri nohe mi chodila s hlavou otočenou smerom odomňa, čím pri otočkách zaostávala. Ale nič tragické, len sme prišli o nejaké bodíky aj pri chôdzi na vodítku aj bez neho. Prechod skupinkou sme zvládli výborne, plazenie tunelom tiež, prechod nepríjemným materiálom tiež, nízku kladinu tiež. Bodíky nám zase pán rozhodca strhol pri disciplíne nosenie psa - keď som Candy podávala druhému človeku, tak sa trošku mrskala, lebo nedočiahla ho hneď olízať :) Celkovo nám teda aj poslušnosť a obratnosť vypálila dobre a skúšku RH-T E sme urobili veľmi dobre na 183 b.

(fotku nemáme, lebo nikto nezobral foťák vykúpať :)

 

Podzimní zkoušky

5. 7. 2012 Hvozdná (ČR) - III. cena

Posledné poľovné skúšky som chcela urobiť so Candy čo najskôr, aby sme sa naplno mohli potom venovať záchranárine a aby som jej neplietla hlavičku. Keďže český skúšobný poriadok na Jesenné (Podzimní) skúšky sa mi pozdával viac, prihlásili sme sa na Podzimní zkoušky do Hvozdnej v ČR. Trénovali sme máličko, vlastne našimi tréningami boli asi 4 vlečky napachovanými dummíkmi (zver sme nepredvídavo podarovali :)), viacmenej som sa spoliehala na to, že aj keď vo vlečkách nikdy Candy nevynikala, nejako ich zvládne.

Začínali sme disciplínou sliedenie, ktorá sa od sloveského skúšobáku odlišuje jednou podstatnou vecou - v trištvrťke prehľadávanej plochy sa vystrelí a pes dohľadáva pohodeného bažanta. Trošku som mala zo samotného sliedenia obavy, keďže bola nažhavená z výstrelov pre iných psov pred nami, bála som sa, či nepoletí rovno za výstrelom, ale zbytočne. Prehľadávala pekne, po výstrele však ihneď identifikovala rozhodcu, ktorý zver odhadzoval a motala sa okolo neho. Bolo asi 35 stupňov (na slnku aj viac), tak som aj videla po čase, že už sa jej ani veľmi nechce, o to väčšia bola radosť, keď kus našla a priniesla. Zmestili sme sa do časového limitu pre známku 4, dohľadávka a prinášanie s odovzdávkou tiež 4.

Nasledujúca disciplína bola marking - pes čakal pri nohe, vystrelilo sa, odhodil sa kus tak, že pes videl a na povel mal zver nájsť, priniesť a odovzdať. Všetko by bolo fajn, keby mi koza nažhavená nevyletela od nohy bez povelu zarovno s výstrelom - napriek rýchlemu prineseniu a krásnej odovzdávke sme za vyštartovanie bez povelu dostali známku 1 a to nás automaticky posunulo do III. ceny.

Ďalšie disciplíny boli - vlečka pernatej, vlečka srstnatej, chôdza na vodítku a bez vodítka a potom prinášanie kačice z hlbokej vody. Všetko krásne zvládla a dostala pochvaly a známky 4.

V konečnom hodnotení sme teda skončili v III. cene kvôli tej jednej jednotke z markingu, ostatné disciplíny mala plný počet. Čo už s ňou, neposednicou :) Ja som si vedomá, že sme aj málo trénovali a aj som jej kľudy pokazila na cvičáku, takže som s výsledkom aj s jej prácou spokojná.. Na poľovačkách sa za ňu hanbiť rozhodne nemusím, je to pracantka :)

 

(rozhodcovia sa mi smiali, že pri vedení psa si ho stíham ešte aj fotiť - tu prinášala zajačika, ktorého vyňuchala po stope)

 

Canisterapeutické pretestovanie

október 2011 Brezová pod Bradlom (SK) - vyhovela podľa testovacieho poriadku Eurocanis Humenné

 

Canisterapeutické testovanie

2. 10. 2010 Brezová pod Bradlom (SK) - vyhovela podľa testovacieho poriadku Eurocanis Humenné

Na toto canisterapeutické testovanie sme sa prihlásili z časti zo zvedavosti a z časti kvôli túžbe stretnúť sa znovu s partiou spred roka - Sylvikou, Monikami z východu, Miškou, Carmen a s ostatnými testovanými. Vôbec som Candy na testovanie nepripravovala. Ešte s Gipsynkou bola s nami na jednej hodine CT s deťmi a podľa jej správania a teda nie len tam, som usúdila, že teoreticky na to má, aby robila CT, prakticky je ešte trošku neopatrná pri deťoch a nebola som si istá jej reakciami v niektorých situáciách. Vedela som, že agresívne reakcie nebude mať žiadne, skôr som nevedela či nezareaguje strachovo pri rámuse alebo nečakaných zvukoch a či sa nedostane do stresu. Nebola som si istá, či ten čas, čo sme spolu, je už dostatočný na to, aby mala vo mne dostatočnú oporu v stresových situáciách a či ja jej dostatočne dôverujem. ALE.. zistila som, že obavy boli zbytočné.. Testovaním sme prešli bez problémov, hoci máme stále čo zlepšovať (napríklad opatrné branie odmeniek z ruky, alebo kreativita paničky ako zabaviť deti, keď k dispozícii je pes a stolička hore nohami :)) Postretali sme známych, zoznámili sa s neznámymi, strávili príjemný čas s Mirkom a Amigom, ktorých sme zasvätili do canisterapie a testovania a dúfame, že tento rok si testovanie zopakujeme a už aj v spoločnosti Mirka a Amiga. ;))

 

ZVP - Speciální zkouška z vodní práce retrieverů

17. 7. 2010 Těšany (CZ) - I. cena CACT, Víťaz Těšanského pohára, 136 bodov (plný počet), nos 4

Tak toto nám vyšlo. Do ČR na vodnú skúšku som plánovala ísť ešte s Gipsynkou, no nevyšlo nám to. Keďže som mala pocit, že Candy je šikovná a vcelku pripravená na takýto typ skúšky, prihlásila som ju. Skúška z vodnej práce v ČR má trošku iný skúšobný poriadok ako v SR, nie je tam práca so živou zverou (čo obvykle človek-nepoľovník nemá kde natrénovať) a navigácia na vode je s navádzaním na dve kačice (v SR je to len tak bez ničoho - pes ako na diaľkové ovládanie bezcieľne pláva). Na skúšku s nami nastúpili aj naši retrieverskí priatelia - Táňa s Claimy, Táňa s Kirbym a Stázka s Filipom aj Viou. Rozdelili nás do 2. skupín, Tánička s Claimy bola v skupine so Stázkou a druhá Tánička s Kirbym bola v našej skupine. Prvú disciplínu - marking na suchu sme mali spoločnú, Candy urobila bez problémov, niektorým psíkom robil problém terén s vysokou trávou a silnejší vietor. Potom sme sa rozdelili a presunuli k vode - urobili prinášanie z hlbokej vody, navigáciu na dve kačice, sliedenie v tŕstí s dohľadávkou kačky na konci a dohľadávku kačice v tŕstí. Všetko sme urobili na plný počet bodov, poslednú dohľadávku dokonca s pochvalou za peknú spoluprácu a poslušnosť. Poslednou disciplínou bolo vodenie na remeni, to sme tiež zvládli bez problémov a výsledný počet bodov (plný) sme mali zhodný s jedným čiernym labradorom a jednou zlatou retrieverkou. Keďže víťaz mohol byť len jeden, ako rozstrel si na nás vymysleli prinášanie kačice na čas. Rozstrel sme vyhrali a tak sme nie len dostali titul CACT, ale Candička sa stala aj Víťazkou Těšanského pohára. Táničkám sa až tak dobre nedarilo, Claimy a Kirbymu sa nechcelo priniesť kačičku z vody a Stázka s Viuškou aj Filipom skončili v I.cene. Toto víťazstvo ma veľmi potešilo, asi preto, lebo bolo úplne nečakané a naše prvé! Ďakujeme našim priateľom, ktorí nás podporovali a tešili sa s nami.

 

VP - Špeciálne skúšky z vodnej práce

3. 7. 2010 Budmerice (SK) - II. cena, 84 bodov

Tak ako pred rokom s Gipsynkou, aj tento rok so Candy som sa zúčastnila (aj s ďalšími priateľmi retrieverskými) tréningu / prípravy na vodné skúšky, ktorý organizoval Klub anglických stavačov na čele s pánom Koričom a výcvikárom Martinom Adámekom. Pôvodne som neplánovala ísť so Candy na skúšku, lebo sme nemali natrénované takmer nič, ale po tréningu ma ukecali, že to mám skúsiť a tak sme 3. 7. ráno stáli nastúpené v Budmericiach pri poľovníckej chate -pripravené na Špeciálne skúšky z vodnej práce. Píšem to takmer s ročným odstupom, tak nebudem rozpisovať dopodrobna, iba tie podstatné veci.

Disciplíny:

  1. Naháňanie v tŕstí
  2. Dohľadávanie zastrelenej kačice v tŕstí
  3. Ochota pracovať v hlbokej vode
  4. Prinášanie kačice z hlbokej vody
  5. Poslušnosť
  6. Stopa zveri vo vode
  7. Správanie sa na stanovišti
  8. Prinášanie pernatej zveri

Nedostatočná príprava (hlavne práca so živou zverou), náročný terén (husté tŕstie) a 35°C teplota sa odrazila na našom výkone. S prácou Candy som bola relatívne spokojná, pracovala primerane jej (ne)skúsenostiam, prekvapila ma len raz - na disciplíne "Správanie sa na stanovišti" počas odloženia pri nohe pri streľbe trochu zakňučala (už bola nedočkavá a chcela ísť niečo robiť), čo malo za následok zníženie známky. Známky nám tiež znížili na disciplínach v tŕstí - keď počas sliedenia v totálne hustom poraste dvakrát vyšla von a potom znovu sliedila ďalej a potom pri stope živej kačice si nevedela dať rady keď jej kačica zmizla pod vodou - už po 15 minútach prehľadávania ani nevládala a ani nechcela už ďalej pracovať. Síce na povel znovu išla, ale videla som na nej, že má dosť a chcela som to vzdať. Navigácia v hlbokej vode (bez aportu, bez ničoho) tiež nevyšla úplne, ale to ma neprekvapilo, lebo podľa mňa je to úplne nezmyselná disciplína + tu nám zase stiahli známku aj za poslušnosť (čomu až tak nerozumiem). Samotný aport z vody aj dohľadávka s prinášaním bol super.

Nuž, vyskúšali sme si to, zistili sme, kde máme medzery a čo máme dotrénovať a teda už som bola odhodlaná, že ideme na vodnú skúšku do ČR, kde skúšobný poriadok je trošku zmysluplnejší a tiež jednoduchší pre psy bez poľovnej praxe. V Budmericiach sme skončili v II. cene a naši priatelia v I. cene.

 

OVVR - Overenie vlohových vlastností retrievera

1. 5. 2010 Bernolákovo (SK) - I. cena, 192 bodov (plný počet), vodenie navoľno, práca so zverou, čuch 4

Napriek tomu, že Candy bola u mňa ešte krátko (2 mesiace), rozhodla som sa s ňou urobiť najzákladnejšiu skúšku, či skôr overenie jej vlohových vlastností a prihlásila som ju do Bernolákova na OVVR. Samozrejme, nebolo to len tak naslepo, vedela som, že základy má skvelé, stačilo nám dotiahnuť nejaké drobnosti a hlavne - zohrať sa navzájom (bývalý majiteľ používal trochu iné povely ako ja).

1. 5. sme do Bernolákova prišli s Ivou a stretli sme sa tam aj s Táničkou a Jarom, ktorí robili OVVR s Claimy (Candičkina sestra) a Hessy (Claimyna spolubývajúca).

Tradične, ako prvá, bola disciplína "Overenie povahy", keď psovod so psom prechádza popri ostatných nastúpených psoch, tí sa ňuchajú a nesmú prejaviť žiadne známky agresivity. Všetko prebehlo ako má, psi boli v pohode.

Druhá bola disciplína "Reakcia na výstrel", keď psi sa pustia po 3-4 navoľno a keď sú od psovoda vzdialené aspoň na 10 metrov, vystrelí sa z brokovnice a na povel rozhodcu si musí psovod psa privolať. Tu som bola trošku neprezieravá, nevšimla som si zajaca, ktorý hopsal pár metrov pred nami a pustila som Candy. Ups, tak sme si trošku počkali, kým sa slečna ráči vrátiť, lebo aj keď neodbehla ďaleko, prehnala ho (bez šance odvolať ju). Samotnú disciplínu sme zvládli bez problémov, po výstrele Candy zastala a pozerala kde čo spadlo, na zapískanie bez problémov pribehla.

Tretiu disciplínu "Chôdzu pri nohe" sme zvládli tiež vynikajúco, išli sme navoľno (tuším ako jediné, ostatní psi boli na vodítku) a týmpádom sme mali vyšší koeficient.

Štvrtá disciplína bola "Prinášanie na suchu" - taktiež bez problémov, aportovala bažanta (čo nám síce koeficient nezvýši, ale napíše sa to do výsledkov) - videla dopad, pekne chytila, doniesla a odovzdala s predsadnutím.

No a piatu disciplínu "Prinášanie z vody" sme tiež zvládli na plný počet, prinášala kačicu a keďže som si matne spomínala na slová jej bývalého majiteľa, že z vody niekedy púšťa aport, keďže predsadať na OVVR netreba, neriskovala som a odobrala jej kačku v stoji.

Hodnotí sa ešte aj vrodená chuť k práci, poslušnosť a čuch - všetko sme mali plný počet bodov a aj keď sa víťaz skúšok nevyhlasoval, musíme sa pochváliť, že víťazmi sme boli my (plný počet bodov + vodenie navoľno + práca so zverou). Tánička s Claimy si počínali tiež vynikajúco - mali iba jednu zníženú známku, keď Claimy pri prinášaní z vody neodovzdala kačku do ruky, ale pustila na zem. Hessynka nemala svoj deň a skúšku nedokončila.

 

Vyhľadávanie

Kontakt

Lucia Valentovičová Brigádnická 12
921 01 Piešťany
Slovakia
+421 905 754 018